YOĞUŞMALI KOMBİ NEDİR?

İnsanlar ısınmak için pek çok yöntem buldular ve süregelen yıllarda bu yöntemleri kullanarak, barındıkları yerleri ısınmaya çalıştılar. Söylediğimiz bu yöntemlerin, yani ısıtma sistemlerinin en önemlilerinden birisi, Kombidir. Kombi diğer ısıtma sistemlerine göre birçok avantaj sağlamaktadır ve doğalgaz ile çalışmaktadır.

Evlerde bulunan odaları, aynı sıcaklıkta ve derecede ısıtmasıyla ve kolayca ayarlanabilip, kapatıp açılmasıyla, insanlar arasında en çok tercih edilen ısınma sistemi olmuştur. Kolay monte edilebilmesi ve az yer kaplaması, her evde kullanılabilen bir sistem olduğunu gösteriyor. Günümüzün en popüler ısınma sistemi olan kombinin birçok farklı sistemi vardır. Bunlardan biriside, yoğuşmalı kombidir. Yoğuşmalı kombi, diğer kombilere göre birçok avantaj sağlamaktadır.

Yoğuşmalı kombiler; su akışından oluşan buhar ile kendi elde ettiği enerjiyi birleştirir ve bu birleşme sonucu ortaya daha kuvvetli bir enerji çıkar, bunun sonucunda da bu enerji bize sıcak su olarak döner. Durum böyle olunca, yoğuşmalı kombiler, normal kombilere göre %20 daha fazla verim sağlamaktadır. Ortam sıcaklığıyla su sıcaklığını ayarladığı için avantaj sağlayan yoğuşmalı kombi, istediğiniz anda sıcak su ihtiyacınızı karşılayabilecek niteliktedir.

Avantajları yanında birçok dezavantajı da bulunan yoğuşmalı kombi, sıcak su ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda ikinci bir musluktan akan sıcak su ihtiyacını karşılamayabilir. Bu gibi durumları bulunan yoğuşmalı kombinin, verimlilik konusunda avantajları bulunurken, aynı zamanda her yer için sıcak su üretememe gibi sıkıntıları da olabilmektedir.