KOMBİ ARIZASI NASIL GİDERİLİR?

Kombi, birçok avantajının yanında, kontrol edilmesi ve dikkat edilmesi gereken, doğalgaz ile çalışan bir sistemdir. Her yıl belirli periyotlarla kontrollerinin yapılması, kombinin ömrünü uzatmakla beraber, doğalgaz faturanızda da düşüşleri yaşamanıza neden olacaktır. Kombi bakımı, gerekli bakımları yapan, kombinin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan bir yöntem olduğu için, aksaklıkların yaşanmaması gerekir.

Kombi bakımında yaşadığınız aksaklıklar, kombiniz için ileride önü alınamaz arızalara sebep olacaktır. Ancak bazı durumlarda kombi bakım teknik servislerine ihtiyaç duymadan, kombi tamirinizi yapabilirsiniz. Bunun başlıca sebebi, kombi ekranınızda yazan arıza işaretleridir. Her arızaya uygun bir işaret bulunan ekranda, kullananların faydalanmasının yanında, teknik servisten gelen elemanlarda faydalanmaktadır. Kombinin ekranındaki işaretlere baktıktan sonra, arızaya yönelik yapabileceğiniz müdahale varsa yaparsınız, ancak yoksa teknik servisi arayarak daha büyük arızaların önüne geçmelisiniz.

Kombi ekranının üzerinde; gaz vanasının açık olup olmaması, elektrik gelip gelmemesi, arıza modunda olması, baca giriş çıkışlarının açık olup olmaması gibi arızaların işaretleri yer alır ve bu işaretlerin anlamlarını biliyorsanız, gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz. Ancak bilmediğiniz bir durum ise, daha fazla müdahale yapıp, kombinizde daha fazla hasarlara yol açmamalısınız.

Kombi bakım teknik servisleri, arıza tespitini yaparak, gerekli müdahaleleri yaparlar ve sizleri olabilecek arızalarda bilgilendirerek, elinizden gelebilecek müdahaleleri yapmanızı isterler. Sizler elinizden gelenleri yaparsanız, hem gereksiz uğraşlara engel olursunuz, hem de kombinizin ömrünü yaptığınız müdahalelerle uzatmış olursunuz.