KOMBİ NEDEN ÇALIŞMAZ?

Isınma sistemlerinin en önemlilerinden biri olan kombi, kullanıcılarına verdiği birçok avantajın yanında, bazı dezavantajları yani sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Ancak bu sıkıntılar, tamamen halledilemeyecek sıkıntılar olmamakla beraber, bazı durumlarda kullanıcı hatalarından kaynaklanmaktadır. Teknik servis her sorunla ilgilenir ancak, bazı durumlarda teknik servise ihtiyaç duyulmayacak arızalar olabilir.

Bu arızaların başında kombinin çalışmaması veya ateşlememesi gelir. Teknik servisi aramadan önce sizin kontrol edebileceğiniz bazı adımlar vardır. İlk önce kombi ekranına bakarak, hangi arıza işaretini verdiğini görebilirsiniz. Öncelikle bu arıza işaretlerini bilmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekir. Ekrana bakıp, arızanın ne olduğunu anlayamıyorsanız, gaz vanalarının açık olup olmadığını kontrol etmeniz ilk gereken durumdur.

Sorun bunda değilse, su barının düşük veya yüksek olması olabilir. Kombinin alt kısmında, su barını ayarlayabileceğiniz bir vana vardır ve bu vanaya bakarak doğru konumda olup olmadığını kontrol ediniz. Doğu olan konum, 1.5 olması gerekir. Çok açarsanız evinizi su basabilir, az açarsanız kombiniz ısınmaz veya çalışmayabilir. Sorun bunda da değilse, elektrikte bir sorun olup olmadığını kontrol ediniz. Kombi takılırken, onun için ayrı bir sigorta yapılır ve bu sigortaya bakarak, atıp atmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu sorunların engel olup olmadığını öğrendikten sonra, kombi teknik servisinizi arayarak yardım almanız gerekir. Daha fazla kombinin ayarlarıyla oynamak, kombi sistemini bozabilir ve daha büyük arızaların oluşmasına zemin hazırlayabilir.