YILLIK KOMBİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Kombi, bakım isteyen özel bir sistemdir ve ısınmak için en yaygın olan sistemlerdendir. İnsanların kombiyi seçmesindeki başlıca amaç; kullanım kolaylıkları, her an sıcak su ihtiyacının karşılanması ve daha birçok sebeptir. Sisteminin eve kurulmasından sonra, kullanım kolaylığı da eklenince, tercih edilmesinin en birinci sebebi olmaktadır. Dediğimiz gibi kombi bakım gerektiren bir sistem olduğu için, her yıl periyodik olarak kontrol edilmesi gerekir.

Her yıl genellikle 1 kez yapılan kombi bakımı, birçok avantajıyla kombinin ömrünü uzatmaktadır. Ancak kombi bakımını evlerde kendimiz yapmamız mümkün değildir. Kombinin açılması ve iç temizliğinin yapılmasından sonra, yağlanacak ve değiştirilecek parçaları varsa değiştirilir. Bu gibi işlemleri evlerimizde kendimiz yapamayız ve kombi bakım teknik servisine başvurmalıyız. Kombi bakım teknik servisi, kombinin en ince ayrıntısına kadar bakarak, oluşabilecek arızaların önüne geçmektedir ve kombinin ömrünü uzatmaktadır.

6 ayda bir olarak yapılan kombi bakımları da olmasına karşın, genel olanı yılda bir yapılanıdır. Kombi bakım teknik servisi kombiyi yerinden söker, iç temizliğini yapar ve oluşan tozlanmalar varsa temizler. Bazı parçalarda paslanma gibi durumlar yaşanabildiği için, teknik servis o parçayı temizler ve yağlayarak eski haline getirir.

Bu gibi durumların evde kendi çabamızla yapılamayacağı için, teknik servise başvurulması gerekir. Evde yapılması gereken şey; kombinin ekranındaki arıza işaretlerine bakılarak, gaz vanalarının açık olup olmaması veya elektrik gelip gelmemesinin kontrol edilmesidir.