DOĞALGAZDAN TASARRUF İÇİN KOMBİ BAKIM AYARI NASIL OLMALI?

Kombi sağladığı birçok avantajıyla öne çıkıyor ancak, bazı önemli hususlarda dikkat edilmesi gerekiyor. Bu huşulardan biride kombi bakımı oluyor. Kombi bakımı; gerek kombinin ömrünün uzaması, gerekse de doğalgazdan tasarruf amacıyla çok fazla avantaj sağlamaktadır. Ancak bazı ayarları dolayısıyla, evlerinde kullananlarında yapması gerekenler vardır.

Kombinin bazı arızaları ekranındaki işaretler yardımı ile kendini belirtmektedir ve bu işaretlerin ne anlama geldiğini bilen kullanıcılar, ellerinden geldiği şekilde evlerde kendi kombi arızalarına bakmaktadır. Evlerde kendi çabamızla yapabileceğimiz arızaların başında; kombi vanalarının açık olup veya olmaması, elektrik sigortasının açık olup olmaması gibi arızalar gelir.

Diğer türlü büyük arızalarda, ev sahiplerinin kombiyle fazla oynamadan ve ayarlarını bozmadan, kombi bakım teknik servislerini aramaları gerekir. Eve gelen teknik servisten elemanlar, arızayı tespit ettikten sonra, gerekli müdahaleleri yapmaktadır. Ancak doğalgazdan tasarruf konusunda, kombi kullanıcılarının yapması gerekenler vardır. Tatile veya misafirliğe çıktığımız zamanlarda, kombiyi tamamen kapatarak tasarruf ettiğimizi düşünüyoruz.

Ancak burada bir hata yapıyoruz. Tamamen kapanan kombiden sonra, ev tamamen soğuyacağı için, daha sonra kombiyi açtığımızda fazla enerji harcadığını göreceksiniz ve buda sizin faturada zarar ettiğinizi gösterir. Bir diğer yöntem ise, ideal oda sıcaklık derecelerinin belirlemesidir. Evde yaşayanların sayısına, çocuk olup olmamasına ve başka sorunlara karşın, sıcaklık dereceleri değişebilir. Ortalama bir sıcaklık değeri belirlemeniz, size bu konuda tasarruf sağlayacaktır.

Kendi çabanızla yapabileceklerinizin dışına çıkmadan, kombinize fazla zarar vermeyiniz ve zor olan arızalarda teknik servisinizi arayınız.