KOMBİ BAKIMI NEDİR? NE ZAMAN YAPTIRILIR?

Kombi, günümüzde evlerimizin vazgeçilmez bir ısıtma sistemidir ve rahat kullanımıyla kullanıcılarını memnun etmektedir. Avantajları ve dezavantajları olan kombi, dikkat edilmesi ve gereken bakımlarının yapılması gereken bir sistemdir. Her ne kadar rahat bir kuruluma sahip olup yer kaplamasa da, sürekli aynı yerinde durduğu için tozlanmalara ve paslanmalara neden olabilir. Birçok ayarı bulunan kombinin, belirli aralıklarla bakımın yapılması ve ayarlarının kontrol edilmesi gerekir.

Büyük önem taşıdığını söylediğimiz kombi bakımı; her yıl düzenli olarak kombinin sızdırmazlığı, tasarrufu, ne kadar ısıttığı ve daha birçok sebebi içeren kontrollerin yapılması demektir. Kombiler, hali hazırda makineler olduğu için kontrolleri yapılmazsa çeşitli arızalara ve doğalgaz faturasının fazla gelmesine sebep olabilir.

Baca yardımıyla dışarıya pis havayı atan kombi, içerisinde bulunan malzemeler sayesinde akışkanlığı ve dolayısıyla su ısıtma özelliğini devreye sokar. Ancak bu durumlar oluşurken bazı aksaklıklar meydana gelir ve kombi bakım servislerine başvurarak, periyodik olarak kombi bakımınızı yaptırmanız gerekir. Kombi bakımını yaptırdığınızda, teknik servisin dikkat ettiği konuların başında; kombinin sıcak su sisteminin kontrol edilmesi, tozlanmalar varsa önlenmesi veya temizlenmesi, basınç ayarlarının ayarlanması, gaz vanalarının kontrolü, kombi bacasının çıkış ve iç kısmının kontrolü, suyu sızdırıp sızdırmadığına bakılması gibi konular gelir.

Bu kontrollerin yılda bir defaya mahsus olarak yapılması ve gerekli düzenlemeler yapılarak, doğalgaz faturasının daha az ve sıcaklığının daha da artması sağlanmaktadır.